به دلیل قیمت بالای آپارتمان‌های نوساز و دردسرهای جا‌به‌جایی، بسیاری برای ایجاد تغییرات و بهبود فضای زندگی خود، بازسازی منزل را انجام می دهند. پروژه بازسازی ممکن است هزینه های گوناگونی داشته باشد، اما از این نظر که دست کارفرما برای کاهش قیمت تا حدی باز است، طرح مطلوب با هزینه‌ی کمتری پیاده‌سازی می‌شود. در تعیین هزینه مرمت خانه، فاکتورهای مختلفی دخیل است که از جمله می‌ توان به هدف از بازسازی، مقدار فضایی که احتیاج به تعمیرات دارد و متریالی که برای نوسازی استفاده می شود، اشاره کرد.

پیش‌بینی هزینه بازسازی

پیش از شروع فرآیند بازسازی لازم است که به چندین پرسش اساسی پاسخ دهیم تا برنامه ی راه و هزینه های احتمالی برایمان بهتر مشخص شود:

 • تغییرات در چه سطحی است؟ آیا هدف تغییر کلی ساختار منزل است یا ایجاد تغییراتی جزئی در قسمت هایی خاص؟
 • چه فضاهایی نیاز به تغییر دارند؟ پلان ساختمان چقدر دگرگون می شود؟
 • آیا زیرساخت های اصلی خانه سالم است؟ اگر نه، چه مقدار از آن به مرمت احتیاج دارد؟
 • آیا سبک خاصی برای پیاده‌سازی مدنظر است؟
 • مصالح و متریال مورد استفاده از چه نوعی است؟
 • چقدر می خواهید هزینه کنید و برای این پروژه چه بودجه ای در نظر گرفته اید؟

با پاسخ دادن به این پرسش ها، می توانید چک لیستی از هزینه های احتمالی تهیه کنید  و اولویت های خود را در این پروژه مشخص کنید.

چطور تشخیص دهیم کدام قسمت به بازسازی نیاز دارد؟

بازسازی معمولا به دلیل مشکلات ناشی از کهنگی و فرسودگی یا عدم رضایت از طرح و فضای فعلی و به قصد به‌روز کردن خانه انجام می شود. اگر طرح اولیه خانه‌تان مطلوب نیست و ایراداتی دارد، بازسازی ضروری است.

در فرآیند بازسازی، به طور معمول، مواردی از قبیل کابینت ها، شیرآلات و لوله ها، کاغذ دیواری، کفپوش و پارکت، لمینت، سقف کاذب، نورپردازی و … تغییر کرده یا اصلاحاتی درباره ی آنها صورت می گیرد.

هزینه ی اجرای طرح بازسازی

هزینه ی بازسازی با توجه به متراژ ساختمان، مصالح و مواد به کار رفته و کارمزد نیروی انسانی تخمین زده می شود. دستمزد تیم اجرایی معمولا به دو روش روزمزد و کنتراتی محاسبه می شود. در روش روزمزد، هزینه ی هر روز کار محاسبه شده و براساس تعداد روزهایی که عملیاتِ اجرایِ طرح بازسازی طول می کشد، دستمزد تیم اجرایی پرداخت می شود. در روش کنتراتی، مجموع هزینه های اجرایی جمع زده شده و یک قیمت کلی برای اتمام پروژه در نظر گرفته می شود. معمولا در این روش سرعت انجام پروژه بیشتر است و پیمانکاران در زمان کوتاه تری پروژه نهایی را تحویل می دهند.

بازسازی دیوارها و کف

دیوارها و کف ساختمان تاثیر بسزایی در زیبایی و ظاهر خانه دارند و تغییر آنها باعث یک دگرگونی عظیم می شود. برای بازسازی دیوارها، طرح‌ هایِ نقاشی، کاغذ دیواری و سنگ و شیشه قابل اجرا خواهد بود که هر کدام هزینه متفاوتی در بر خواهد داشت. برای کف پوش هم با توجه به بودجه ی خود می توانید از طرح های سرامیک، سنگ، پارکت، لمینت و … استفاده کنید.

هزینه‌ تغییر دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه مرکز اصلی و پر کاربرد هر خانه ای محسوب شده و از این نظر بیشتر در معرض استهلاک قرار دارد. پیش از بازسازی آشپزخانه، سبک و چیدمان بخش‌های مختلف را در نظر بگیرید و با توجه به آن کار بازسازی را انجام دهید. تغییراتی که در آشپزخانه انجام می‌گیرد غالبا این موارد را شامل می‌شود: تعویض کابینت و کانتر، جا‌به‌جایی لوله‌کشی و شیرآلات و تعویض سینک، کف‌‌سازی، نورپردازی، گچ‌کاری و غیره. اجرای هر کدام از این موارد بستگی به شرایط آشپزخانه دارد و با بررسیِ سختیِ انجام طرح و نوع متریال انتخاب شده، قیمت‌های مختلفی در نظر گرفته خواهد شد.

هزینه بازسازی توالت و حمام

سرویس بهداشتی چون در معرض رطوبت زیادی قرار دارد معمولا زودتر از سایر بخش های خانه فرسوده می شود. در پروسه بازسازی، لوله کشی ها و اتصالات تعمیر شده و کاشی کاری و سرامیک کاریِ کف و دیوار عوض می شود. همچنین، بنا به شرایط، ممکن است به سقف کاذب، بندکاری و عایق کاری نیز احتیاج باشد. هزینه ی لازم برای بازسازی سرویس دستشویی و حمام، با توجه به میزان تغییرات، نوع تجهیزات و شیرآلات، و جنس کاشی و سرامیک، محاسبه می شود.

نکاتی در زمینه‌ی هزینه بازسازی منزل

 • برنامه‌ی بازسازی را برای هر فضا مشخص کنید تا از دوباره‌کاری و هزینه‌ی اضافی پیشگیری شود.
 • برای تغییر هر فضا به کاربری و حس نشاط و آرامش توجه کنید.
 • پیش از شروع فرآیند بازسازی، مواد و مصالح لازم را خریداری کنید.
 • از متریال‌های مرغوب استفاده کنید که سال‌های زیادی دوام دارند.
 • در طول بازسازی حواستان باشد به خانه های اطراف آسیبی وارد نشود.
 • کابینت را مناسب با طرح و فضای خانه انتخاب کنید.