0

No products in the cart.

Return To Shop

آتریوم چیست؟

آتریوم چیست

آتریوم چیست ؟ با ریشه ی لاتین در معماری به فضای بزرگ و باز میان ساختمان گفته می‌شود. این طراحی تامین روشنایی فضا با بهره وری حداکثری از نور طبیعی است. آتریم در خانه‌های رم باستان به منظور تعبیه نور لازم و تهویه داخلی ساختمان کاربرد داشت. این فضا تا حدودی ما بین گلخانه و حیاط خانگی قرار می‌گیرد، اما از لحاظ موقعیت قرار گیری با این دو فضا تفاوت دارد. آتریوم یکی از پدیده های خارق العاده و جذاب در طراحی مدرن است که زندگی های امروزی را به گونه شگفت انگیزی با طبیعت پیوند زده است. با استودیو معماری فراز همراه باشید تا با هم به بررسی اینکه آتریوم چیست بپردازیم.

آتریوم چیست ؟

برای پاسخ به این سوال که آتریوم چیست باید گفت که : تلاش طراحان در معمای مدرن این است که در طراحی های خود از پنجره و منبع نوری طبیعی نهایت استفاده را داشته باشند. طراحی مدرن آتریوم در عین فراهم کردن فضای باز و مشابه با حیاط، فضایی به مراتب خصوصی تر و با حفظ حریم شخصی ارائه می دهد که می تواند شرایط مناسبی برای اجتماعات خانوادگی و دوستان فراهم بسازد. آتریوم می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای بازتاب نور یا سایبان به کار رود. البته استفاده از سایبان در زمستان مانع از نورگیری کامل می‌شود و نیاز به این است که با استفاده از نورهای مصنوعی نور داخل فضای ساختمان را افزایش داد. این ساختار منحصر به فرد می تواند در مجاورت با هر بخشی از فضا سازی ساختمان تعبیه شود و زندگی های امروزی را به گونه ای شگفت انگیز با طبیعت پیوند دهد.

متناسب بودن آتریوم با انواع سبک های دکوراسیون داخلی

ساختار آتریوم، نوع و میزان پوشش گیاهی به کار رفته در آن، به این طراحی اجازه می دهد تا با نوع دکوراسیون داخلی و تم موجود در آن مطابقت داشته باشد. بنابراین آتریوم ها به نوع خاصی از دکوراسیون داخلی ساختمان ها محدود نمی شوند بلکه محدودیت نوع در این نوع طراحی‌ها وجود ندارد. اتریم به نوبه خود می تواند با هرکدام از سبکهای مدرن و مینیمال و…هم خوانی خاص خود را داشته باشد. در صورت فراهم شدن  فضا وشرایط مناسب در ساختمان می توان از درختان و گیاهان بلند متناسب با سبک دکوراسیون داخلی  نیز برای پوشش گیاهی داخل دهلیزهای باغ استفاده کرد. یا در صورت کم نوری فضا میتوان با آتریم شیشه ای جلوه منزل را بکلی متحول کرد.

کاربرد آتریوم چیست ؟

آتریم فضای بازبا پوشش گیاهی است که در فضای ساختمان تعبیه می شود.

آتریوم نیاز به نورپردازی مصنوعی در داخل منزل برای فراهم کردن یک سطح از روشنایی در روز را، به حداقل می رساند.

آتریم یکی از راه حلهای کاربردی طبیعی برای تامین نوردر فضای داخل ساختمان است.

این طراحی به ایجاد جریان هوای مناسب، متعادل سازی هوا با توجه به شرایط محیطی و در نهایت ایجاد محیطی قابل کنترل و مناسب برای رشد پوشش گیاهی داخل آتریوم کمک می‌کند.

آتریم می‌تواند در هر قسمت از فضای داخلی منزل استفاده شده و نقطه کانونی توجه قرار گیرد.

آتریوم به عنوان یک واسط حرارتی عمل کرده، امکان افزایش سطوح بازشوهای داخلی را برای دریافت نور طبیعی بیشتر میسر می سازد.

این فضاها تا حدودی مابین گلخانه و حیا ط است اما موقعیت قرار گیریشان با هم متفاوت است.

آتریم حتی می تواند فضای دلچسب و آرامش بخشی برای شما و خانواده و میهمانان شما  بوجود آورد.

آتریم های امروزی علاوه بر دیوار و سقف شیشه ای دارای تهویه مکانیکی، دریچه و سایبان نیز هستند، که وجود سایبان در این فضا مزایا و معایب خاص خود را دارد.

 آتریم مانند اثری هنری عمل می‌کند که مانند یک تابلوی نقاشی واقعی، جلا بخش محیط داخلی منزل شده و دریچه ای زیبا به سوی طبیعت باز می کند. این دریچه می‌تواند نقطه محوری دکوراسیون داخلی فضای ساختمان باشد.

در صورت داشتن فضای مناسب می توان از آتریم برای فضای دورهمی های خانوادگی بهره برد.

انواع آتریوم

آتریوم از لحاظ دارا بودن، سقف شیشه ای و یا دریچه و یا رو باز بودن تقسیم بندی می شوند. تقسیم بندی دیگر این فضا بر اساس وجود یا عدم وجود دیوارهای شیشه ای جدا کننده است، که از این طریق مرز بندی یا عدم مرز بندی آن با فضای داخلی مشخص می شود. درتقسیم‌بندی که براساس وجود یا عدم وجود دیوارهای شیشه‌ای جداکننده انجام می‌شود، به3 دسته تقسیم می شود:

1.      با سقف شیشه‌ای

آتریوم شیشه ای در ساختمان، می‌تواند با متعادل نگه‌داشتن محیط ساختمان، انرژی موجود را ذخیره کند. اشعه خورشید با طول‌موج کوتاه، از شیشه می‌گذرد، اما هنگام بازگشت، به دلیل طول‌موج بلند نمی‌تواند از شیشه‌ها عبور کند و مجددا به داخل محیط بازمی‌گردد. همین امر سبب گرم شدن محیط می‌شود.

2.      آتریم با دریچه یا سقف متحرک

در این طراحی معمولاً از قابلیت بازتاب نور و سایبان های موثر در تهویه آتریوم استفاده می‌شود استفاده از فضای روباز یا سایبان باعث جلوگیری از نورگیری کامل در زمستان و لزوم وجود نورهای مصنوعی بیشتر در بقیه اتاقهای ساختمان می‌شود بدین منظور معمولاً از سایبان های متحرک و قابل جابه جایی و امکانات تهویه متفاوت در زمستان و تابستان استفاده می‌شود

3.      به‌صورت فضای روباز

آتریوم ها نزدیک ترین مجاورت ممکن، بین گیاهان طبیعی و درون ساختمان ها را فراهم می‌کنند. ساختار آتریوم به گونه ای می باشد که گویی یک باغ کوچک و یا حیاط را به فضای داخلی ساختمان پیوند داده است. در اکثر مدل های آتریوم، سقف شیشه ای آن امکان بهره بردن از جلوه و زیبایی آسمان وجود دارد و این چشم انداز زیبا را در معرض دید قرار می دهد.

آتریم فضایی مناسب برای دورهمی ها

اگر مساحت مناسبی در دسترس دارید، از کاناپه، میز و صندلی های سبک و موارد مشابه برای ایجاد فضایی مناسب برای گردهمایی های خصوصی و خانوادگی در این فضا  استفاده کنید. این مکان در عین اینکه یک میهمانی در داخل منزل است، به عنوان دورهمی در حضور طبیعت نیز تلقی می‌شود. فضای آتریم دارای فضایی خصوصی و محفوظ تر نسبت به حیاط های خانه است. از این رو، راحتی و آرامش بیشتری برای ساکنین به همراه دارد. برای تزئین این فضا شما می توانید از المان هایی مانند کفپوش ها یا سنگ فرش های جذاب، آب نما های کوچک و هر عنصری که برای حیاط و باغ قابل استفاده است،بهره ببرید. به این ترتیب شما می توانید در آتریوم خود فضای با دکوراسیون داخلی زیبا و منحصر به فرد ایجاد کنید.

کلام آخر

در این مقاله به این پرسش که آتریوم چیست ؟ پاسخ داده ایم و گفتیم که :با طراحی آتریوم می توانید خانه‌ای دلباز و پر نور ورویایی برای خود داشته باشید. برای این کار از متخصصین و طراحان مجرب استودیو معماری فراز کمک بگیرید. این شرکت با سابقه ای درخشان در زمینه انواع طرح های داخلی، مانند خانه هایی با طراحی آتریوم، وید، خانه های دوبلکس و… و بازسازی ساختمان و بازسازی متزل که شامل طراحی نما ، طراحی کابینت آشپزخانه ، کناف کاری و… دارد، می تواند خانه رویایی شما را به حقیقتی واقعی تبدیل کند.

بازدیدها: 264

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *