0

No products in the cart.

Return To Shop

کروم بندی چیست ؟

کروم بندی چیست؟

کروم بندی چیست ؟  کروم بندی از پرکاربردترین عملیات در زمینه ساخت و ساز است. کروم ‌بندی سیمانکاری یک عملیات در ساختمان‌ها می‌باشد که برای ایجاد کردن سطحی تراز در سطح قائم و افقی برای اجرای ملات، گچ و یا سیمان بکار می رود. کروم ‌بندی فقط در سطوح قائم و افقی اجرا نمی‌شود بلکه در سطوح شیب دار مانند بام نیز استفاده می‌شود. بعد از مرطوب کردن و تمیز کردن سطوح دیوار مقداری اندود گچ و … را در قسمت گوشه دیوار به ضخامت 2 سانتی متر به فاصله سی سانتی متر توسط ماله پهن و آن را بالاتر از کف صاف می‌کنند.ست ؟

برای تقسیم بندی سطح پشت بام از طرف شیب بام از کروم‌بندی استفاده می‌شود. در واقع برای تنظیم شیب سطح کار و تراز کردن برای هر نوع اندود استفاده می‌شود. عملیات کروم‌ بندی را می‌توان در بسیاری از قسمت‌های ساختمان اجرا کرد. کاربرد‌های کروم ‌بندی در ساختمان شامل کروم‌بندی پشت بام، کروم ‌بندی سرویس بهداشتی، کروم ‌بندی سقف و کروم ‌بندی دیوار و کروم‌ بندی کف است. در ابتدا ممکن است چنین به نظر برسد که اجرای کروم ‌بندی و شمشه ‌گیری کاری ساده است اما اجرای عملیات کروم ‌بندی کاری بسیار تخصصی بوده و باید توسط افرادی که در این کار تخصص دارند و در واقع استادکار هستند انجام گیرد. چرا که عملیات کروم‌ بندی و شیب ‌بندی باید با دقت بالا انجام گیرد تا کروم‌ بندی به صورت ایمنی و اصولی انجام شود.

کروم ‌بندی چهار طرفه

از انواع کروم‌بندی به کروم‌بندی چهار طرفه اشاره کرد. در اجرای کروم‌بندی چهار طرفه باید به اندازه ۲/۵ در ۲/۵ دیوار را بچینید در مرکز این کار باید به ارتفاع دو و نیم سانتیمتر کرومی را قرار دهید. به گوشه کار سیمان کروم کشیده می‌شود تا شیب مورد نظر بدست آید‌. شمشه را باید در راستای ریسمانی شیبدار قرار داده سطح شمسه شیبدار را با خاک دونم شمشه گرفته شود. از راستای شمشه چوبی یا آهنی گرفته می ‌شود. در مرحله بعدی با خاک دو نم‌ شمشه‌ها پر می‌شوند و سطح شمشه با استفاده از شمشه چوبی یا آهنی شمشه کشی می ‌شود و در نهایت شیب چهار طرفه ایجاد می ‌شود.

کروم ‌بندی سرویس بهداشتی

برای تراز کردن در سطوح افقی و قائم از این عملیات استفاده می‌شود.  به طرف کف ‌شوی یا کل سرویس بهداشتی شیب وجود دارد و بیشترین شیب در محل کف‌شوی در قسمت وسط حمام وجود دارد. به طرف کف‌ شویی به وسیله شمشه ‌گیری و کروم‌ گیری عمل شیب ‌بندی انجام می‌گیرد و سپس کف محیط کاری شده و در نهایت با نصب موزاییک یا سرامیک تکمیل می‌ شود. اگر در محل توالت کروم گیری انجام گیرد باید کاسه توالت پایین تر از اطراف نصب شود تا آب به راحتی بتواند به سمت کاسه توالت سرازیر شود به این عملیات کروم‌بندی سرویس بهداشتی گفته می ‌شود.

شمشه ‌گیری دیوار چیست؟

عملیات شمشه‌ گیری در ابتدا باید با اصول مشخصی اجرا شود. سپس استفاده از ملات سیمان باید فاصله میان دو کروم را پر نمود و با استفاده از شمش ملات سیمان را صاف کرد. با انجام این عمل کروم‌های اجرا شده به یکدیگر متصل می‌ شوند و می‌توان به راحتی بدون نگرانی و با اطمینان کامل از شاقول بودن، اندودکاری با ملات را انجام داد. دیوارهایی که از آجر استفاده می‌ شود به دلایل مختلفی احتمال وجود اختلاف ارتفاع وجود دارد و به همین دلیل امکان دارد در ساخت دیوار‌ها رعایت شرایط شاقول سخت باشد، چرا که در اکثر اوقات امکان دارد پستی و بلندی‌هایی بر روی دیوار وجود داشته باشد. برای اینکه بتوانید این شرایط را برطرف کنید، باید عملیات شمشه ‌گیری و کروم ‌بندی را انجام داد.

کروم ‌بندی دیوار به چه صورت انجام می شود.

در ادامه اطلاعات کوتاهی راجع به این سوال که کروم‌ بندی در ساختمان به چه معناست؟ ارائه می‌دهیم. برای اینکه عملیات کروم ‌بندی دیوار را انجام دهید، باید بر روی دیوار شاقول را قرار داده تا بتوانید برای ریسمان کاری ضخامت کروم را تعیین نمایید. با در نظر داشتن ارتفاع دیوار معمولا اندازه محلی که باید کاشی ‌کاری شود سه متر است. در این صورت باید در ارتفاع ۸۰/۲ سانتیمتر کروم با نشانه را به سقف بیاندازید و دقت کنید که این نشانه می‌بایستی ضخامت کمی داشته باشد که این نشانه را A می‌ گویند.

نشانه بعدی کروم را بایستی ۳۰ سانتیمتر دیگر اجرا کنید و بر کروم A ضامن شاقول را صاف قرار دهید به شکلی که برجستگی شاقول در تماس با نشانه B یا نشانه پایین باشد در صورتی که زیر شاقول خالی باشد. ملات را اضافه کنید و در صورتی که ملات اضافه بود، باید با استفاده از ماله آن را صاف کنید تا شاقول بر کروم B منطبق شود. در این مرحله باید در سطح a و c ریسمانی قرار دهید تا ریسمان منطبق بر سطوح گفته شده باشد. با این روش طول دیوار را کروم ‌بندی کنید.

جمع بندی 

درعملیات کروم کاری اجرای کف سازی پارکینگ و بام و زیر زمین و ..‌. به صورت شیب دار و اجرای رویه کف محوطه‌ها به صورت افقی اجرا می‌شود. بعد از انجام عملیات کروم‌بندی به صورت شیبدار باید فضای بین کروم با فون بتن و مصالح سبک و پوکه پر شود و روی آن صاف شود تا بتوان عملیات عایق بر روی آن انجام داد. شما می توانید برای کروم کاری هر قسمت منزل، با استودیو معماری فراز هماهنگ شوید.

بازدیدها: 567

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *