0

No products in the cart.

Return To Shop

وید چیست؟ تاثیر وید در دکوراسیون داخلی چیست؟

وید چیست

وید چیست ؟ وید یکی از ایده های جذاب و نسبتاً جدید در معماری است که ممکن است آشنایی زیادی با آن نداشته باشید. وید باعث ل ایجاد نین طبقه می شود. شاید وجود نیم طبقه یا طبقه میانی کمی گنگ به نظر آید. چون نه یک طبقه جدا محسوب می شود نه جزئی از یک طبقه مستقل است. اما  فضایی که موقعیت جدید ایجاد میکند فوق العاده شگفت انگیز است.  وید امکان جداسازی فضا ، بلند کردن سقف برخی بخش های طبقه زیرین و تغییر احساسات فضایی را به معماری ساختمان می بخشد. برای آشنایی بیشتر در مورد  تاثیر وید در دکوراسیون داخلی  با ما باشید تا توضیحاتی پیرامون این سبک جدید داشته باشیم.

وید چیست؟

وید چیست ؟ کلمه void یکی از کلمات انگلیسی به معنای “خالی” یا “پر نشده” است. وید در معماری  به فضاهای خالی بین طبقات ساختمان های عظیم و چند طبقه، ویلاها و ساختمان های دوبلکس گفته می‌شود. فضاهای میان تهی و عموما بازی که معمولا در سقف ها ایجاد می شوند و باعث می شوند تا دید طبقات به یکدیگر بیشتر شود. نتیجه این سبک باعث دلبازتر شدن فضای داخلی و دید کلی خانه از هر طرف می‌شود. این سبک در معماری مدرن و در دکوراسیون داخلی جایگاه ویژه ای دارد و در آسیای شرقی الهام بخش انرژی، سازنده فضای مثبت و ارتباط مستقیم طبقات با همدیگر است.

تفاوت طراحی وید و آتریوم چیست ؟

برخی  افراد وید را با پاسیو و نورگیر یا آتریوم یکی می دانند. ویدها  از لحاظ ظاهری و کاربردی شبیه هم هستند اما در واقع تفاوت های قابل توجهی با یکدیگر دارند.  درست است که وُیدها همانند آتریوم ها در همه طبقات اجرا می شوند و پنجره های بلندی دارند، اما آتریوم ها در پشت بام دارای سقف های شیشه ای نور گیر بلندی بوده و به سمت سقف باز می شوند. سقف ویدها کاملا بسته است و فقط یکی از این دیوارها سرتاسر پنجره است. یعنی  وُید ها دیوارهای تعریف شده ای ندارند در حالی که دیوارهای دورتا دور آتریم حس یک فضای الحاقی را به شما القا می کنند.

وید دوبلکس

وید تا حدودی در خانه های دوبلکس اجرا شده است. در خانه های دوبلکس، فضای خالی بین دو طبقه با پلکان به فرم های مختلف پر می شود. اگر می خواهید وید این نوع سبک را زیباتر کنید توصیه می کنیم از لوسترهای آویزان، استفاده از گیاهان بر روی نرده های راه پله، تابلوهای هنری بر روی دیوار راه پله و تزئینات به روز استفاده نمایید. از حفاظ های شیشه ای سکوریت در لبه هر طبقه استفاده کنید زیرا هم باعث امنیت می شود و هم دید گستره ای از فضا را برای بیننده نمودار می کند.

وید ویلا

این طراحی در ویلا بسیار رایج است. نور گیری در ویلاها بسیار مهم است. اگر بخواهید هر طبقه را با ایجاد سقف از هم  جدا کنید، طبیعتا اینکار هزینه بر، زمان بر و مقداری هم کوچک نماینده فضا خواهد بود. وید راه حلی است که ارتباط مستقیم طبقات با یکدیگر را بدون هیچ مانعی فراهم می کند. پس اگر ویلا و ساختمان کوچک چند طبقه دارید، برترین کار طراحی داخلی به شکل وید است.

مزایا و معایب استفاده از وید در دکوراسیون داخلی

بخش از مزایای استفاده از طراحی وید مشخصه های متعددی دارد  که در اینجا به گوشه ای از مزایا و معایب اشاره می کنیم.

مزایای وید

 • در طراحی وید بخشی از سقف بلندتر از بخش های دیگر خانه می شود و به همین دلیل این سبک امکان افزایش دیدن و دیده شدن کلیت مجموعه را فراهم می کند.
 • با وید خانه یا ویلای شما بزرگ تر و اصطلاحاً دل بازتر از حالت معمول به نظر می رسد. به عبارتی ایجاد فضای باز مرکزی با این سبک، شفافیت بیشتر زوایای خانه را در پی دارد.
 • طراحی وید همانند یک پارتیشن فضای منزل را بصورت مرتب تقسیم بندی می‌کند.
 • وید باعث افزایش زاویه دید در جهات متنوع می‌شود. به این ترتیب، دید کلی به مجموعه و بخش های دیگر از این طریق افزایش پیدا می کند.
 • وید در دکوراسیون داخلی باعث ایجاد محلی برای اجتماع می شود. یعنی این نوع طراحی در بخش میانی فضایی باز و متفاوت با اطراف ایجاد می شود که مکانی برای اجتماع خانواده می‌باشد.
 • در این معماری داخلی، بسط فضایی و امکان توقف و مکث در فضا مهیا شده و درک کلی از طبقات بالایی و پایینی ایجاد می شود.
 • درک کلی از چگونگی ارتباطات، نحوه دسترسی ها، مسیر های ورود و خروج از دیگر مزایای وید در دکوراسیون داخلی است.
 • این طراحی خلاقانه در معماری امکان تهویه مناسب و استفاده بهینه از نور طبیع تازه بین طبقات را فراهم می کند.
 • امکان استفاده بهینه از فضا و تقسیم فضا بدون ایجاد مرز و جداسازی کامل آن ها نیز با استفاده از طراحی وید امکان پذیر می شود.
 • سبک وید به ما، تجربه فضایی متفاوت با اطراف را القا می کند.

معایب وید

 • تنها معایبی که براین سبک دکوراسیون وارد میشود، یکی محدود شدن امکان تغییر دکوراسیون یا مبلمان منزل است. دوم اینکه چون سقف منزل بلند تر از معمول است انرژی گرمایی بیشتری صرف گرمایش منزل می شود. پس هزینه انرژی مصرفی خانه در مقایسه با یک معماری عادی بیشتر است.

 

آیا استفاده از وید در متراژهای پایین امکان پذیر است

وید در معماری داخلی در فضای خالی بخش میانی ساختمان اجرا می شود. این فضای خالی دید به طبقات دیگر و فضا های جدا از هم را امکان پذیر می کند. اجرای وید در دکوراسیون داخلی نه تنها در فضاهای بزرگ بلکه در متراژهای کوچک هم قابل اجراست. بطوری که استفاده از وید به عنوان ترفندی عالی برای افزایش کاربرد فضاها و احساس بزرگ و دلباز بودن خانه‌ها و متراژهای کوچک است. اجرای این سبک در خانه حس مدرن بودن را به اهالی خانه داده  و امکان تقسیم فضا را به صورت بهینه میسر می‌کند. این طراحی این پتانسیل را دارد که معماری داخلی فضاهای کوچک را دلباز و خاص کند و استفاده از فضا ها را به حداکثر برساند.

کلام آخر

در این مقاله به این پرسش که وید چیست ؟ پاسخ داده ایم و گفتیم که : اجرای طرح  وید با مزایای زیادی که دارد، قطعا می تواند حال و هوای منزل شما را به طور کل تغییر داده  و تنوعی خاص در فضای خانه به وجود آورد. این طراحی می تواند نور طبیعی را در خانه توزیع کرده و ویژگی های جدیدی به خانه یا ویلای شما بیفزاید.  با استودیو معماری فراز همراه باشید تا  بتوانید طراحی داخلی شگفت انگیزی در منزل خود بسازید، طوری که حتی تا چندین سال دیگر هم احتیاج به تغییر نداشته باشید.

بازدیدها: 244

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *