0

No products in the cart.

Return To Shop

بازسازی مطب

طراحی و ظاهر مطب های پزشکی در تجربه ی رضایت بخش بیماران بسیار تاثیرگذار است. مشکلاتی از قبیل خرابی دیوارها و نم زدگی قطعا در نظر مراجعین جالب نخواهد بود. از این رو، بازسازی مطب برای ایجاد فضایی پویا و آرامش‌بخش در کلینیک‌های پزشکی بسیار ضروری به نظر می رسد. با این حال، پزشکان ممکن است به دلیل مشغله‌های مداوم نتوانند به موقع برای بازسازی مطب پزشکی اقدام کنند، و زمان و سرعت عمل انجام این پروسه برای آنها بسیار مهم است. در هر حال، یک کلینیک نوسازی شده علاوه بر اینکه محیطی زیبا و مناسب را برای بیماران فراهم می کند، در بهبود عملکرد فضای درمانی نیز نقشی اساسی دارد.

بازسازی قسمت پذیرش

از پرسش های اصلی که در پروژه بازسازی باید به آن پاسخ دهید نوع طراحی مناسب برای فضای پذیرش است. قسمت پذیرش اولین جایی است که بیماران به آن مراجعه می کنند و بنابراین بهتر است از ظاهری شایسته و شیک برخوردار باشد.

در پروسه بازسازی شما می توانید تصمیم بگیرید که می خواهید نوبت دهی از طریق کانتر پذیرش صورت بگیرد یا مثلا با استفاده از صفحه ای الکترونیکی، یا اینکه اتاق انتظار جدا از قسمت پذیرش در نظر گرفته شود یا اینکه در یک اتاق یکسان باشد.

برای نوسازی کانتر پذیرش نیز طرح های مختلفی قابل پیاده سازی است، ولی از آنجا که این سطح در تماس مداوم قرار دارد، بهتر است حتما از متریال های آنتی باکتریال و بهداشتی برای سطح رویی کانتر استفاده شود. علاوه بر این، طرح های براق و با رفلاکس بالا چندان برای این فضا مناسب نخواهد بود، چون احتمالِ خستگی چشم و آزرده خاطر شدن بیماران را افزایش می‌دهد.

سازمان دهی قسمت های مختلف مطب

در مطب های پزشکی به طور معمول قسمت های مختلفی برای ویزیت، معاینه، دستیار پزشک و … در نظر گرفته می شود. برای سامان‌دهیِ این بخش‌ها، با توجه به متراژ و تعداد اتاق‌ها و فضاهای جانبی، می توان ایده های مختلفی را به کار گرفت و نقشه‌ای کارآمد را پیاده کرد.

ایجاد فضای سبز

محیط مطب های پزشکی ممکن است برای بیماران و به ویژه کودکان استرس زا باشد و لازم است اقدامات لازم برای ایجاد فضای آرامش بخش صورت بگیرد. از راهکارهایی که در فرآیند بازسازی می توان برای بهبود این مسئله انجام داد، بسترسازی برای فضاهای سبز و مناظر طبیعی است؛ چراکه گیاهان حال و هوای مطب را سرزنده خواهند کرد و اضطراب و تشویش افراد را کاهش می دهند.

افزون بر این، عناصری مثل کف پوش و نیمکت های چوبی نیز در برخی طراحی ها می تواند کیفیت مطلوب را فراهم کند.

رنگ مناسب برای دکور کلینیک

رنگ ها بدون شک در تجربه و احساس ما از فضا تاثیری شگرف دارند. معمولا به طور رایج برای کلینیک های پزشکی از رنگ های خنثی و سفید استفاده می شود، اما دلیلی ندارد که به این گرایش حتما پایبند بمانید و بهتر است برای جلوگیری از یکنواخت شدن محیط، رنگ های گرم را هم در دکوراسیون مطب ادغام کنید. رنگ هایی همچون سبز و آبیِ روشن، به عنوان رنگ مکمل، برای ایجاد فضای آرامش بخش کاملا مناسب هستند.

نورپردازی مطب

برای ایجاد فضای مناسب در مطب امکان های مختلفی مهیا می باشد که نورپردازی نیز در این میان می تواند تاثیری قاطع داشته باشد. معمولا برای کلینیک های پزشکی از نورپردازی های ملایم استفاده می شود که بتواند باعث کاهش تنش بیماران شود. از این لحاظ، در فرآیند بازسازی لازم است به هماهنگیِ نورپردازی و رنگ نیز توجه کنید تا محیطی پویا و زنده در مطب فراهم شود.

 

بازدیدها: 17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *